Jak analiza konkurencji wpływa na skutecznoś pozycjonowania?

Rynek stał się tak złożonym i konkurencyjnym miejscem, trudno jest odnieść sukces bez systematycznej pracy nad strategią i pozycjonowaniem firmy. Analiza konkurencji, czyli przyjrzenie się temu, co robią inni i na jakim etapie są w swoim rozwoju, jest jednym z najważniejszych elementów tej strategii. Dlaczego jest tak ważna? Jak wpływa na naszą strategię pozycjonowania? O tym w poniższym artykule.

 

Moc konkurencji – dlaczego warto analizować rynek?

Analiza konkurencji to pierwszy krok, jaki powinniśmy podjąć w planowaniu naszej strategii i pozycjonowania na rynku. Dzięki niej poznajemy zarówno swoich konkurentów bezpośrednich, jak i pośrednich. Dowiadujemy się, co robimy lepiej, a co gorzej, i gdzie możemy znaleźć miejsce dla siebie w branży.

 

Analiza konkurencji to nie tylko sprawdzenie, co robią nasi konkurenci, ale także ujęcie naszych strategii i celów w szerokiej perspektywie. Jeśli spojrzymy na swojego konkurenta nie tylko z perspektywy jego produktu lub usługi, ale również z perspektywy całego rynku, to wtedy łatwiej nam zrozumieć, jakie są jego mocne strony i jakie kryteria są dla niego ważne.

 

Warto analizować rynek, ponieważ pozwala nam to zrozumieć, dlaczego klienci wybierają konkretne produkty lub usługi. Może to być ze względu na cenę, jakość, sposób dystrybucji, zaufanie do firmy czy jej wizerunek. Jeśli znamy preferencje naszych odbiorców na rynku, to możemy dostosować naszą strategię pozycjonowania i przyciągnąć więcej klientów.

 

Analizując konkurencję, możemy również poznać, jakie media są dla nich wystarczające i jaką strategię marketingową stosują. Często okazuje się, że przynajmniej jeden z konkurentów korzysta z innowacyjnych rozwiązań i strategii marketingowych, co oznacza, że musimy działać nie tylko skutecznie, ale również kreatywnie.

Co zrobić, aby przeprowadzić skuteczną analizę konkurencji?

Proces analizy konkurencji składa się z kilku kroków, a każdy z nich jest równie ważny.

Poznanie konkurentów

Pierwszy krok to zidentyfikowanie głównych konkurentów w branży, w której działamy. Warto zastanowić się, kto oferuje podobne produkty lub usługi, kto jest liderem na rynku i kto korzysta z tych samych kanałów dystrybucji. Dzięki temu możemy zacząć tworzyć mapę konkurencji.

 

Ocena konkurencji

Drugim krokiem jest dokładna analiza konkurencji. Dzięki temu możemy poznać ich słabe punkty oraz to, co robią dobrze. Możliwe, że dowiemy się, że konkurencja korzysta z niskiej ceny, co oznacza, że musimy dostosować cenę naszego produktu lub usługi. Możliwe, że dowiemy się, że konkurencja oferuje dobrej jakości produkty, co oznacza, że musimy poświęcić więcej czasu na badania i projektowanie rozwiązań, które spełnią oczekiwania klientów.

Jak analiza konkurencji wpływa na skutecznoś pozycjonowania?

sponsorzy:

drzwi antywłamaniowe gerda-warszawa.com

pozycjonowanie stron szymansky.pl

sim-system.pl

zabudowy samochodów serwisowych sim-system.pl

Analiza rynkowa

Kolejnym krokiem jest zbadanie całego rynku i określenie jego wielkości. Dzięki temu możemy poznać trendy rynkowe, trendy konsumenckie i preferencje klientów. Analizę rynkową powinniśmy przeprowadzić zarówno na poziomie kraju, jak i na poziomie światowym, aby poznać konkurencję poza granicami Polski.

 

Analiza klientów

Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem jest poznanie potrzeb i oczekiwań klientów. Zanim podejmiemy decyzję, jaką strategię pozycjonowania wybierzemy, musimy wiedzieć, czego szukają nasi klienci i jakie są ich oczekiwania. Badania mogą obejmować m.in. preferencje dotyczące jakości, ceny, sposobu dystrybucji czy wizerunku marki.

Jak wylegitymować wskazania konkurentów?

Analiza konkurencji jest ważnym elementem budowania strategii pozycjonowania naszej firmy, ale również może wspierać w procesie uzasadnienia wyboru wobec inwestora, a także pomóc w prowadzeniu działań przeciwko produktywności konkurencyjnej.

 

Wykorzystanie analizy konkurencji w procesie uzyskania wsparcia inwestorów może przede wszystkim polegać na przedstawieniu, jakie elementy naszej strategii są potencjalnie innowacyjne, skoro nie występowały wcześniej w ramach propozycji konkurencyjnych. W ten sposób można zaprezentować swoją firmę jako przedsiębiorstwo posiadające unikalne rozwiązania, a jednocześnie nieznanego jeszcze dla potencjalnych rozwiązania).

 

Analiza konkurencji może również być wykorzystana, jeśli, na przykład, mamy podejrzenia co do pelnej kompetencji naszego rywala czy zawodowe posługiwanie się jego technologią. W takim przypadku na przeprowadzenie badania warto zdecydować się prawnicy lub kancelarie dedykowane analizie konkurencji, ponieważ ich wyniki zostaną uznane za wiarygodne i dokładne.

Jak analiza konkurencji wpływa na strategię pozycjonowania?

Analiza konkurencji to nie tylko proces poznawczy, ale również proces, który wpływa na naszą strategię pozycjonowania. Jak to działa? Przede wszystkim dzięki analizie możemy poznać mocne i słabe strony naszych konkurentów, a następnie dostosować nasze strategie, aby stać się bardziej konkurencyjnymi dla klientów.

 

Jeśli na przykład odkryjemy, że nasz konkurent oferuje bardzo atrakcyjne ceny, to możemy zdecydować się na zastosowanie promocyjnej polityki cenowej. Warto również badać, w jaki sposób konkurencja marketingowana jest prowadzona np. jakie media stosują – tam, gdzie nasza konkurencja postawila na reklamy zewnętrzne, my możemy skupić się na promocji w sieci.

 

Innym przykładem jest dostosowanie produktów lub usług do preferencji klientów. Jeśli dowiemy się, że nasi konkurenci odnoszą sukces dzięki wizerunkowi, możemy zdecydować się na zmianę strategii marketingowej i ulepszenie naszego wizerunku. Możliwe, że dowiemy się, że konkurencja jest bardzo dobrze postrzegana z powodu atrakcyjnej strony internetowej, warto więc skupić się na aktualizacji i ulepszaniu naszej strony, aby przyciągnąć więcej klientów.

Wspólnym wyzwaniem dla wszystkich firm jest skuteczne pozycjonowanie na rynku. Jego kluczowym elementem jest analiza konkurencji. Poznanie swoich konkurentów umożliwi nam zrozumienie rynku, a dzięki temu – wybór najlepszej strategii pozycjonowania. Przekłada się to na lepsze wyniki, zadowolonych klientów, zdobywanie inwestorów i rozwój firmy jako całości.